עיצוב חדרי ילדים

ילדים מבלים שעות רבות ביום בחדרם -בשינה, במשחק, לימודים ועוד. לכן, הורים רבים משקיעים הרבה אנרגיה, כסף ומחשבה בחדרי ילדים מעוצבים, על מנת ליצור עבורם אווירה נעימה. חדר הילדים צריך להיות נוח, נעים, פרקטי ובטיחותי. אם יש לכם תקציב או חשוב לכם שהבית יעוצב לפי עקרונות הפאנג שוואי, ניתן להיעזר במעצב מקצועי. אך ניתן גם להתמודד לבד עם משימת העיצוב. הנה כמה טיפים ועקרונות מנחים:

הילד כשותף לתהליך

ככל שמדובר בילד יותר גדול, כך יותר חשוב לשתף אותו בתהליך קבלת ההחלטות. אחרי הכל, מדובר בחדר שלו. תחומי העניין שלו יבואו לביטוי בעיצוב, למשל בתמונות ובפוסטרים שיבחר לתלות על הקירות.

שמירה על בטיחות

הקפדה על בטיחות בחדר הילדים חשובה בכל גיל, אך ככל שהילד צעיר יותר זה משמעותי יותר. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על הבטיחות:

 • בחרו רהיטים עם פינות עגולות ולא ישרות
 • בחרו רהיטים שאינם צבועים בצבעים רעילים, עם עדיפות לעץ מלא או רהיטי במבוק שאינם מכילים דבקים רעילים.
 • וודאו שהרהיטים יציבים ובמקרה הצורך מקובעים לקיר
 • אל תתלו מעל המיטה תמונות או מדפים שעלולים ליפול
 • התקינו על החלונות סורגים ורשת נגד מזיקים
 • צבעו את קירות החדר בצבעים לא רעילים על בסיס מים
 • במידה והפעוט ישן במיטת תינוק והוא כבר מתחיל לטפס על הסורגים, סימן שזה כבר לא בטיחותי והגיע זמן לעבור למיטת מעבר או מיטת נוער.

הצבעים בחדר

בחירת הצבעים תשפיע על האווירה שנוצרת בחדר, ויש הטוענים שלכל צבע השפעה ייחודית משלו בהקשר הרגשי והקוגניטיבי. את הצבעים ניתן לחלק לשתי קטגוריות: צבעים קרים (כחול, ירוק, סגול) וצבעים חמים (אדום, כתום, צהוב). לצבעים הקרים יש איכות מרגיעה ואילו הצבעים החמים יש איכות מעוררת, יוצרת תחושה של חום ושמחה. כך שניתן לבחור את הצבע מתוך הכרות עם אופי הילד ולהשתמש בצבע ככלי שמאזן את הטמפרמנט שלו. לצביעת חדרי ילדים מומלץ  להשתמש בגוונים פסטליים ולא בצבעי יסוד שהם חזקים מדי.

עיצוב שלוקח בחשבון את הפונקציות השונות

חדר הילדים כולל בתוכו פונקציות שונות, המצריכות אנרגיה אחרת: שינה- דורש אנרגיה שקטה ורגועה ; משחק – אנרגיה יותר פעילה ומעוררת. עיצוב נכון יכול ליצור הפרדה בין האזורים השונים. באיזור השינה מומלץ להשתמש בצבעים רגועים ולהמעיט בגירויים שמסיחים את הדעת. את אחסון הצעצועים יש לרכז באזור המשחק, שיכול גם להכיל יותר צבעוניות.

עיצוב חדרי ילדים – בחירת הרהיטים

כאשר אתם בוחרים רהיטים יש לקחת בחשבון מספר גורמים:

 • האם הרהיט עונה לצרכים שלכם? (למשל האם בארון יש מספיק מקום אחסון)
 • האם הרהיטים מתאימים לממדי החדר ולסגנון העיצוב שרציתם
 • האם הרהיט בטיחותי?- יציב, עשוי מחומרים שלא יזיקו לבריאות הילד ועוד
 • גיל הילד: חלק מהרהיטים כגון מיטה ושולחן צריכים להיות מתאימים בגודלם לגיל הילד
 • עלות לעומת התקציב שעומד לרשותכם

מיקום הרהיטים

לפי תורת הפאנג שוואי , ישנה חשיבות לכיצד אנו ממקמים את הרהיטים ביחס לחלון או לדלת החדר. למשל, מיקום מתאים עבור שולחן הכתיבה יהיה  כך שהילד יושב עם הפנים ולא עם הגב לדלת. מיקום זה מאפשר לו לראות את מי שנכנס לחדרו ובכך להרגיש שהוא "בשליטה" על המתרחש. את המיטה מומלץ למקם כך שהראש צמוד לקיר ואינו מתחת לחלון ולא ישר מול דלת החדר.

האם להיעזר באיש מקצוע?

למרות שמדובר במשימה מורכבת, אפשר בהחלט לעצב עבור הילד חדר נעים, נוח  ובטיחותי גם מבלי להיעזר באיש מקצוע. מצד שני, יש גם יתרונות לעיצוב שנעשה ע"י מעצב מקצועי. אם למשל חשוב לכם לעצב את החדר לפי עקרונות הפאנג שוואי, ניתן לקרוא באינטרנט על העקרונות המנחים אך מעצב מקצועי יוכל לעזור לכם להתאים את העקרונות הכלליים לילד האישי שלכם ולבית הספציפי שלכם.