איך תעצבו את הבית באופן מקצועי

כשמדובר בעיצוב מחדש של הבית או לכל הפחות ביצוע שינויים משמעותיים בעיצוב הקיים, כדאי לשקול להיוועץ באיש מקצוע במלאכת תכנון ועיצוב חלל הבית. איש מקצוע זה, בין אם מדובר באדריכל או במעצב פנים, יוכל לכוון אתכם לגבי בחירת הריהוט המתאים ביותר בהתאם לסגנון העיצובי בכל חדר בבית, כאשר בחירה זו צריכה להיעשות על סמך התחשבות בפרמטר הנוחות והפונקציונאליות לצד התאמתו של הרהיט לקו העיצוב הנקי והקלאסי המאפיין את החדר כולו. כשמדובר בריהוט מרכזי בסלון כדוגמת ספות ומערכות הישיבה, תידרשו לבחור את הדגם והגוונים בהתאם לעיצוב הכולל של החדר, כולל התחשבות בפריטים המשלימים כמו הוילונות, התאורה והרהיטים הנוספים- החל מהמזנון ועד שולחן הקפה. כאשר מדובר בשינויים משמעותיים בסידור הפנימי של הבית, תידרשו להיוועץ עם אדריכל מאחר והדבר כרוך במרבית המקרים בהגשת היתרי בנייה מיוחדים. להלן מספר דגשים שיוכלו לכוון אתכם באיתור איש המקצוע המתאים ביותר למלאכת תכנון ועיצוב הבית באופן מקצועי:

איתור וסינון ראשוני

בעדיפות ראשונה, כדאי לנסות להשיג המלצות על אנשי מקצוע שיש ביכולתכם לקבל המלצות על הייעוץ והליווי המקצועי שהעניקו ללקוחותיהם. במקרה כזה תהיה לכם גם נגישות למידע נוסף לגבי אופי השיתוף פעולה איתם ועד כמה הם בעלי מזג נוח לעבודה שוטפת מולם, לצד האפשרות לחזות באופן אישי מהפרויקט שעמדו מאחוריו. במידה ואין ביכולתכם להשיג המלצות מהסוג, נסו לאתר רשימה מייצגת של אנשי מקצוע בתחום העיצוב/ אדריכלות או לחלופין משרדי אדריכלות ועיצוב פנים שייתנו מענה לשני הצרכים (כדוגמת המשרד המתואר בקישור המצורף המציע את שני השירותים). תוכלו להיכנס לאתרי הבית של אנשי המקצוע כדי לקבל מידע על הניסיון וההתמחות המקצועית שלהם (החל מעיצוב מודרני ועד עיצוב בתי יוקרה). כמו כן, במרבית המקרים באתרים מוצגת גלריית תמונות של פרויקטים שונים פרי עבודתם, המאפשרים הסתכלות ראשונית לגבי קו העיצוב המנחה את פעילותם. לגבי אדריכלים/ מעצבים הרלוונטיים מבחינת האזור הגיאוגרפי הנוח לכם, תוכלו ליצור קשר ולתאם פגישת היכרות פנים אל פנים.

בחינה מעמיקה והחלטה סופית

לפגישת ההיכרות חשוב להגיע מוכנים ומצוידים עם כל השאלות הרלוונטיות שיספקו רקע והכוונה לגבי התאמתו של איש המקצוע. המטרה היא לא רק לבחון עד כמה הינו מיומן וותיק בתחומו ואלו פרויקטים מרכזיים עמד מאחוריהם, אלא גם לבחון את התאמתו מבחינה אישיותית לתפקיד המשמעותי בפרויקט עיצוב הבית. האם הינו ניחן באישיות נוחה וסבלנית, האם הינו קשוב בצורה מספקת ומוכן להתחשב בצרכים ומגבלות בשטח, שהרי, במקרה של אדריכל, הוא זה שנדרש לתרגם את הצרכים במגרש הביתי לתכנית אדריכלות. כמו כן, עד כמה הינו פנוי ונגיש לפרויקט שלכם וכיצד רואה את חלו בכוח לצד חלקכם. בכל מקרה, מדובר בהזדמנות לתיאום ציפיות מקדים, כולל היכרות עם הפרויקט המתוכנן והציפיות ממנו. לאחר ההחלטה הסופית, חשוב להיפגש שנית עם איש המקצוע ולחתום על הסכם אדריכלי מפורט שכולל את כל התנאים שנסגרו בעל פה מאחר ולהם ערך משפטי מכריע. חשוב לכלול את כל הפרטים הנדרשים כמו הסדרי תשלום ומועדים, לוחות זמנים מתוכננים וחריגה מהם והסמכויות המפורטות של איש המקצוע, למען הסר ספק ולמניעת אי הבנות בהמשך.
שיהיה בהצלחה!