כיצד לעצב את הסלון לחווית צפייה מושלמת

פעם, על מנת ליהנות מחווית צפייה ברמה הגבוהה ביותר, האפשרות היחידה היה לבקר באולם הקולנוע. אלא שמאז השתנו הדברים במידה ניכרת. הטכנולוגיה השתפרה בעשרות מונים, מאפשרת לכל משפחה להפוך את הסלון שלה לבית קולנוע של ממש. אם נוסיף לכך את המחירים המאמירים של ביקור בקולנוע, ואת שלל הפורמטים לצפייה ביתית איכותית כיום, נבין מדוע מדובר בטרנד של ממש.

זו בדיוק הנקודה לשאול מה הרכיבים שחייב לכלול בתוכו סלון, על מנת שיוכל לקבל על עצמו את תפקיד בית הקולנוע.

הכול מתחיל בטלוויזיה

אין צל של ספק כי צפייה ברמה גבוהה, היא קודם כל פונקציה של טיב המסך שייכנס לתמונה. המילה האחרונה בתחום היא מסך HD, המאופיין באיכות הצפייה הגבוהה ביותר שניתן להעלות על הדעת. מסכי HD Ready, למשל, כוללים רזולוציה של 768 שורות וידאו אופקיות, בעוד שב-Full HD הרזולוציה גבוהה עוד יותר (1080). המשמעות היא צפייה חדה, המאפשרת אבחנה בפריטים הקטנים ביותר הנמצאים בפריים. ואגב, בהגדרות הטלוויזיה ניתן לקבוע את מצב הצפייה, שגם בכוחו לעצב את החוויה.

בהמשך לנקודה הזו, ברור גם שככל שמסך הטלוויזיה יהיה גדול יותר, כך חווית הצפיית בו תהיה מרשימה יותר. הגם שהרצון של כל אחד מאיתנו הוא שהמסך בביתו יהיה בגודל של זה שנמצא בקולנוע, אין ספק שזוהי הוצאה שקשה עד מאד לעמוד בה. ובכל זאת, מסך שנע בין 40 ל-50 אינץ' יוכל להיות אידיאלי, לצרכים שהוזכרו, והוא ניתן להשגה כיום במחיר סביר. בעת ההחלטה על גודל המסך, רצוי להתחשב גם במרחק בינו לבין הספה ממנה תיעשה הצפייה.

חשיבותו של סאונד

כל סרט קולנוע, או אפילו משחק כדורגל, מבוססים על סאונד כמרכיב מרכזי בחוויה שלהם: אפילו התמונה האיכותית ביותר תהיה מרשימה פחות כשלא מלווה לה פסקול איכותי. בעת בחירת מערכת סאונד, חשוב לשים לב לא רק לסוג הרמקול ולעוצמתו, אלא – ויש שיגידו בעיקר – לאופן מיקומו בסלון. כך, למשל, את הרמקוליים הקדמיים מומלץ למקם בצידי המסך, בגובה הראש, בעוד הרמקולים האחוריים יהיו אידיאליים כשהם מעט גבוהים יותר, ומופנים זה כלפי זה.

סוגיית החיבורים

בעת תכנון מערכת צפייה ביתית מהשורה הראשונה, חייבים לתת את הדעת גם על הכבלים שבאמצעותם יחוברו כל רכיבי המערכת. הכבל הנחשב לאיכותי ביותר הוא HDMI, והוא, כנובע משמו, אידיאלי עבור טלוויזיות מהסוג שהוזכר מעלה. כבל זה גם ניתן לחיבור למחשב, מה שמבטיח צפייה איכותית גם לאלה שמסתמכים עליו לאספקה של תכנים מכל סוג.

הגדרות, תאורה ומה שביניהם

בעת עיצוב סלון על מנת שיאפשר חווית צפייה מהשורה הראשונה, חשוב לרדת עד לרזולוציות הקטנות ביותר בו, וזאת מאחר שכל היבט עשוי להשפיע על החוויה. התאורה היא דוגמא נפלאה לכך: אלא אם המטרה היחידה היא לצפות בסרט אימה, בשעת לילה מאוחרת ובחשיכה מוחלטת, המלצה מועילה היא להסתמך על תאורת ביניים, בעוצמה בינונית. למשל, מנורה הממוקמת מאחורי המסך, ופונה כלפי הקיר, יכולה לשדרג את החוויה בעשרות מונים.