נקיון ספות – כתם על הספה? הגיבו בהתאם

נקיון ספות – ישנם סוגי כתמים רבים העשויים להיווצר על הספה, לעיתים מדובר בנוזל כלשהו שנשפך על הספה בעת צפייה מול הטלוויזיה, לעיתים מדובר במזון כלשהו, ולחובבי בעלי החיים שבניכם לעיתים אף מדובר בכתם שיצרה חיית המחמד שלכם (במקרה כזה, דאגו לחנך אותה מיד לאחר שתסירו את הכתם). במקרים רבים, בדיוק כמו בעזרה ראשונה, כך גם אתם צריכים לפעול כאשר נוצר כתם על אחד מן הריפודים בבית. אולם, במקרים רבים לא תוכלו לבצע את מלאכת הסרת הכתם באופן עצמאי, ותזדקקו לשירותי ניקוי ספות מקצועי ע"י המומחים בתחום.

נקיון ספות – ממש עכשיו נשפך לי הקפה על הספה, מה עליי לעשות?

ובכן, הטיפול בכתמים צריך להתבצע בסמוך ככל הניתן לשעת האירוע. ככל שתגדילו לנקות את הכתם בסמוך לזמן היווצרותו, כך הנזק יפחת. ראשית, אל תשפשפו אותו בחזקה, פעולה זו עשויה לפזר את הכתם לתוך סיבי הבד ובכך להעצים את הנזק ואת גודלו של הכתם. נהפוך הוא, השתדלו לספוח את הכתם באמצעות כל סוג של נייר סופח או מטלית, ורק לאחר מכן לשפוך חומר ניקוי המתאים לסוג הספה שלכם, ולשפשף קלות.  לא יודעים מה החומר המתאים? אל תהפכו את הספה שלכם למעבדת ניסויים, השתמשו בחומץ מדולל והמתינו לתוצאות. אין לשפוך את החומץ על גבי הכתמים על הספה, אלא למרוח ולמשות אותו בצורה עדינה. יש לקחת בחשבון כי חומר זה מרוכז מאוד, ולכן השתמשו בחומר המדולל לפחות ב-60%. בכל כתם עלינו לטפל בצורה שונה, ועל כך נרחיב בהמשך. לאחר שניקיתם, המתינו חצי שעה, עדיין נותרו כתמים? התקשרו לבעל מקצוע המתמחה במתן שירותים של ניקוי ספות וריפודים באזורכם.

בכל הכתמים אני מטפל באותה צורה?

חד משמעית לא, ישנם סוגי כתמים רבים ובכל כתם אופן הטיפול משתנה. להלן כתמים נפוצים והטיפול הראשוני אותו עליכם לספק, זכרו – אם הכתמים רבים מדיי, הזמינו בעל מקצוע, וכמו כן במידה והכתם לא יורד עשו זאת גם, מכיוון שכנראה נדרשים חומרי ניקוי מקצועיים יותר למקרים כאלה.

 

נקיון ספות – כתמי דם

ציוד נדרש: מטלית יבשה או נייר סופג, סבון נוזלי כלשהו, חומץ לבן.
אופן הניקוי: ספחו בעזרת הנייר את הדם ככל הניתן. ערבבו מים חמים עם החומץ והסבון (כמו חלוקה מאוזנת בין החומץ לסבון) ושפשפו בעדינות את שטחו בקוטרו של הכתם.

כתם מזון (פסטה, ביצים, קטשופ וכן הלאה) – בדיוק כפי שמנקים כתמי דם.

 

כתם שתן או קיא

ציוד נדרש: נייר סופג, אבקת כביסה, חומץ, פן לייבוש.
אופן הניקוי: ספחו את הפלטה באמצעות נייר סופג ככל שניתן, ואף השתדלו להפעיל לחץ על סיבי הספה על מנת שינוקז החוצה. לאחר מכן, ייבשו את הכתם באמצעות פן. לאחר הייבוש, ערבבו מעט אבקת כביסה עם מים חמים וחומץ, ונסו לנקות את הכתם תוך שאתם פועלים עם מוטוריקה עדינה ככל האפשר, בצורה מעגלית ועם הרבה סבלנות.

זכרו,אין להשתמש בחומרים ביתיים אלה לצורך ניקוי שטחים גדולים מאוד, ובנוסף חשוב להבין כי הסוד לניקוי כתמים הוא בנקיטת פעולות ניקוי בסמוך למקרה. לכן, דאגו להזמין בעל מקצוע במהרה במידה והכתם לא יורד בשלב מוקדם של ניסיונות הניקוי, וכן פעלו באותה צורה אם ברצונכם לנקות שטחים גדולים ולא נקודתיים.