תאורה נכונה – לעיצוב מושלם לבית

עיצוב טוב לבית הוא עיצוב בלתי מורגש – זה שאינו מושך תשומת לב לעצמו, אלא מדגיש באופן טבעי את היתרונות של החלל, משרה תחושה נעימה, מעודד אותנו לשבת במקומות הנכונים ולהתבונן במקומות הנכונים. זו תוצאה של כמה גורמים החוברים יחד ליצירת העיצוב המושלם. ואחד הגורמים החשובים ביותר הוא תאורה. תאורה נכונה היא תאורה מדויקת ונעימה, כזו שמתאימה למבנה החלל ולייעוד שלו. כמו העיצוב הכללי – תאורה נכונה אינה מושכת תשומת לב אלא פשוט מאפשרת לנו לראות את מה שצריך ולחוש בנוח.
טיפים לתאורה נכונה בבית:

  • אור טבעי. אור טבעי הוא נעים ובריא וכמובן – חסכוני בחשמל. לכן כדאי, אם אפשר כבר בשלב תכנון הבית, לבדוק איך אפשר לשלב אותו באופן אופטימלי בחללי הבית. רוב החדרים בבית ייתרמו רבות מחלונות גדולים, עם וילונות ותריסים מתאימים, אשר דרכם אפשר להכניס שפע של אור טבעי לאורך היום. חדרי אמבטיה וחדרי שירותים הם היוצא מן הכלל, ובהם בדרך כלל יעיל ונעים יותר לקבוע חלונות קטנים. שימו לב לשני חסרונות של חלונות גדולים: כשהם סגורים, אם השמש חזקה, הם מחממים מאוד את החלל, ומלבד זאת – חשוב לשמור עליהם נקיים, כי רואים את הלכלוך בבירור. לכן לא כדאי לתכנן בית עם יותר מדי חלונות ענק אלא לבחור בקפידה את המקומות האסטרטגיים והחשובים ביותר.
  • התאמה למבנה החלל. כאשר ניגשים לקביעת סוג התאורה בחלל מסוים יש לקחת בחשבון את מבנה החלל – גודלו, גובהו, פינות נסתרות ועוד. בחללים גדולים רצוי לפזר כמה נקודות תאורה, שיאפשרו שימוש בפינות שונות של החלל מבלי להדליק את כל האורות. בחללים עם תקרה גבוהה מומלץ לשלב מנורות עומדות או מנורות קיר, שמאפשרות זוויות תאורה ידידותיות יותר מאשר מנורות גבוהות בלבד.
  • התאמה לייעוד החלל. תפקידו של החדר או החלל יעזור לנו לקבוע את סוג ואופי התאורה. חדרי שינה למשל דורשים אור רך ורצוי שיהיו בהם מנורות קריאה ליד המיטות. בחדרי עבודה ובחדרי הילדים חשוב שיהיו מנורות עומדות או מנורות שולחן ליד שולחן העבודה או הכתיבה. לעומת זאת בחלל משותף חשוב שתהיה תאורה מגוונת – הן מבחינת מיקום האור והן מבחינת סוג האור. בסלון למשל נרצה תאורה מרכזית שתאפשר לארח או לצפות יחד בטלוויזיה, וגם נקודות תאורה קטנות יותר, שמאפשרות לאכול או לקרוא בפינה נפרדת, שמאירות שטיח קטן למשחק עבור הילדים וכו'. בחללים מסוימים יעיל מאוד להתקין עמעם ("דימר") שמאפשר לשלוט בעוצמת האור.
  • סוג האור. יש סוגים שונים של אור אבל אפשר בגדול לחלק אותם לשניים: אור לבן וחזק ואור צהוב ורך. על פי רוב נעים לנו יותר באור רך, ויש מי שאפילו סובלים מנורות פלורסנט או לד שמאירות באור לבן וקר יחסית. עם זאת, חשוב לזכור שאור חזק יכול להיות שימושי מאוד במקומות שונים בבית שבהם אנחנו רוצים לראות את פרטי הפרטים או לבצע פעולות שונות (ניקוי, בישול, טיפוח עצמי וכו') – למשל ליד מראות, בחדר האמבטיה או במטבח. לשיקולכם.
  • נוחות. תכנון התאורה צריך להביא בחשבון את ההתנהלות היום-יומית בבית ולהתאים לה. נסו לשים לב לחללים המאוכלסים והשימושיים ביותר ולהאיר אותם בהתאם. בנוסף, חשוב שהמתגים יהיו נגישים וממוקמים בחוכמה, כך שלא תצטרכו למשל לחצות את החדר בכל פעם שתרצו להדליק אור במקום מסוים.
  • חיסכון. עלות האור שלנו – כלומר החשמל – הוא נקודה רגישה. יש כמה דרכים לחיסכון בחשמל, והעיקריות שבהן הן תכנון נכון ושימוש בתאורה חסכונית. תכנון נכון כולל כל מיני אספקטים שהוזכרו כאן אך בעיקר חשוב לבזר את נקודות התאורה בחללים גדולים ושימושיים, כדי לאפשר שימוש באור לפי מידת הצורך. תאורה חסכונית היא היום זמינה – אפשר לקנות נורות חסכוניות בחשמל בכל מקום, ומומלץ כמובן לעשות זאת. ודבר אחרון: כבו אורות בצאתכם מהחדר…